En bekant bokför digitalt och är väldigt nöjd med att slippa ha en pärm med verifikationer. Allt skannas in och sparas digitalt.
iOrdning kan ju också spara bildfiler i verifikationerna. Är detta tillräckligt för att kunna skippa pärmen med fakturor etc och ändå följa reglerna?
Måste pappersverifikat sparas
I iOrdning sparas bilderna inte inuti bokföringsfilen, det är bara en länk till bilderna som sparas. Du behöver alltså se till att bilderna lagras så att de säkerhetskopieras och inte tas bort av misstag.
Det var viktig information! Inser att jag borde läsa på bättre.
Men, om jag nu skannar alla kvitton etc och lägger in i iOrdning samt sparar alla bildfiler i en särskild mapp, uppfyller jag då bokföringslagens krav i det avseendet? Och kan skippa pappersverifikationerna?
Som jag tolkar det, ja. Du behöver “bara” säkerställa att de digitala underlagen (bilderna) lagras på ett betryggande sätt.
Ok, det låter bra. Känns ju ganska onödigt att skiva ut alla fakturor som kommit digitalt som pdf:er. Bara att ladda ner dem i en särskild verifikationsmapp framöver.